Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Timbuktu - město opředené legendami

Město Timbuktu ležící na okraji Sahary, ve státě Mali na západě Afriky je odpradávna opředeno legendami. Ve středověku bylo důležitým obchodním a vzdělávacím centrem Afriky. Obchodovalo se zde s otroky, zlatem, slonovinou, solí a dalším zbožím. Dnes v Timbuktu žije kolem 32 tisíc obyvatel převážně domorodých západoafrických kmenů, jako jsou Tuaregové.

Město se stalo vyhledávaným turistickým střediskem a je jedním ze sedmi svatých měst islámu. Od roku 1988 je na Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO a nacházelo se také mezi návrhy na novodobých sedm divů světa.

Středoafrické město Timbuktu je postaveno z hlíny a písku nedaleko mohutné řeky Niger. V dnešní době je to již hospodářsky nevýznamné město na odlehlém místě v africkém Mali. V dobách největší slávy ale bylo bohatým městem oplývajícím množstvím zlata, díky kterému se mu začalo říkat africké El Dorado. Když se Evropané o tomto bohatství dozvěděli, začali intenzivně prozkoumávat západní pobřeží Afriky, snažili se této oblasti zmocnit a ovládnout zdejší obchody.


Autor: upyernoz

Timbuktu bylo založeno kolem roku 1100 kočovnými Tuaregy. Ti svůj tábor vybudovali na mimořádně strategicky výhodném místě, na transsaharské obchodní stezce. Městem proudily nejrůznější druhy zboží. Sůl, látky a koně se měnili za zlato a otroky, které přiváželi obchodníci ze západní Afriky. Během 14. století získalo město klíčové postavení v obchodu a stalo se také kulturním centrem celé Sahary. Kolem roku 1324 bylo Mali jedním z největších producentů zlata na světě. Tehdejší malijský vůdce Mansa Kankan Musa I. ale majetkem rozhazoval tak, že znehodnotil místní měnu a v Egyptě došlo k inflaci. Z této inflace se musela egyptská ekonomika vzpamatovávat asi 12 let. Malijský panovník Musa se velmi snažil o rozšíření křesťanské víry, jelikož byl sám velmi zapáleným muslimem. Za jeho vlády byla v Timbuktu vystavěna slavná Velká mešita Džinger-ber. Architektovi, který se zabýval její výstavbou zaplatil 200 kilogramy zlata. Mešita je typickou ukázkou sáhelsko-súdánského stylu a kromě fasády z vápence je postavena z hlíny. V mešitě se může najednou modlit kolem 2 000 věřících. Patří k ní také dva minarety, tři vnitřní dvorany a hlavní loď je podepřena sloupy o průměru jednoho metru.

Mnohem známější mešitou je však Sankore z roku 989, při které byla vystavěna slavná madraská univerzita. V Sankore byl také uložen největší soubor arabských rukopisů od dob Alexandrijské knihovny. Kolem roku 1450 sláva  v Timbuktu dosahovala svého vrcholu a ve městě žilo kolem 100 tisíc obyvatel, z nichž téměř polovina byli vzdělanci z místní Timbuktské univerzity.V 16. století bylo město centrem islámské vzdělanosti se 180 školami koránu. V té době zde studovalo kolem 20 tisíc studentů, učili se převážně rétoriku, logiku, právo, korán, arabštinu, astronomii a medicínu. Timbuktu tak dostalo přezdívku „město moudrosti“ nebo „město 333 mudrců“, protože se říká, že jich je zde právě tolik pochováno.


Autor: upyernoz

Evropany nepřestávala vzrušovat myšlenka na množství bohatství, které se ukrývá v tomto odlehlém africkém státě a v roce 1618 v Londýně založili společnost, která měla za úkol navázat kontakt s tímto tajemným a nedostupným městem. Do Afriky byla následně vyslána  obchodní expedice, která se žádného úspěchu nedočkala, jelikož byli všichni její členové v Mali pobiti. Ani druhá expedice nebyla úspěšná, protože se do Mali vydala plavbou po řece Gambii a tak tam nemohla nikdy doplout. Po těchto neúspěšných expedicích směřovalo do země ještě mnoho dalších odvážných objevitelů, ze kterých se zpátky již nikdo nevrátil. Jedním z těchto neúspěšných cestovatelů byl i skotský lékař Mungo Park, který na cestu vyrazil v roce 1805. Jeho výprava se v Africkém vnitrozemí stala terčem častých útoků domorodých obyvatel. Nakonec se vyčerpaný Park spolu se zbylými členy výpravy utopil v řece Niger, když na jeho loď zaútočili místní obyvatelé. Prvním Evropanem, který se nakonec do Timbuktu opravdu dostal je považován Skot Gordon Laing, který do města dorazil v roce 1826. I jeho cesta však byla dobrodružná a nevyhnul se přepadení bojovných Tuaregů, kteří ho dokonce vážně poranili. Toto zranění Laing přežil, ale smrt na něj stejně čekala při zpáteční cestě. Prvním Evropanem, který se nakonec z Timbuktu vrátil živý byl Francouz René-August Caillé, který byl na cestu velmi dobře připraven a cestoval v přestrojení za Araba. Jelikož uměl arabsky, nedělalo mu to žádný velký problém. Na cestách strávil jeden rok, z toho byl téměř pět měsíců nemocen. V tolik diskutovaném a tajemném Timbuktu nakonec strávil pouhé dva týdny, jelikož ho údajně vůbec nezaujalo a byl z něj zklamán.

Dnes již Timbuktu není tak výstavním a důležitým městem jako tehdy. Na konci 16. století začalo docházet k jeho úpadku, jelikož ho dobyli Maročané. Na přelomu 16. a 17. století se do země dostali Portugalci, kteří zcela ovládli obchod s otroky a město ztratilo svůj hospodářský význam. Od té doby se začalo veškeré zboží do západní Afriky přepravovat po moři. V dnešní době je Timbuktu téměř zapomenuté chudé město na konci světa, ze kterého dokonce nevede ani betonová silnice do hlavního města Mali Bamako. Je s ním spojena pouze prašnými cestami, které nenajdete na mapě a které jsou ohrožovány útoky banditů. V Timbuktu se nachází i letiště, ale pokud z něj chcete někam odletět, je to poměrně složité. Na odlet se zde může čekat i několik dní. Timbuktu proslulo zejména svými hliněnými budovami, ale jelikož ve městě není vybudovaná žádná kanalizace a voda tím pádem nemá kam odtékat, při přívalových deštích v roce 2003 bylo kolem 180 budov zcela zničeno. Když prší, tak se veškerá voda vsakuje do základů a zdí zdejších budov, které následně chátrají. Město leží v poušti a i když je to paradox, více než pískem je ohrožováno vodou.

Článek byl zobrazen 6 261 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko